Historia klubu

Ruch Chorzów, jeden z najbardziej znanych i cenionych klubów piłkarskich w Polsce, ma swoje korzenie głęboko zakorzenione w historii i sercach mieszkańców Górnego Śląska. Historia tej legendarnej drużyny rozpoczęła się w burzliwych czasach początku XX wieku, kiedy to polskość na tych terenach była poddawana próbie.

Apel o Tworzenie Klubów

27 stycznia 1920 roku, Polski Komisariat Plebiscytowy z Bytomia, kierowany przez Wojciecha Korfantego, wysłał apel o tworzenie nowych klubów sportowych na Górnym Śląsku. Kluczową rolę w tym przedsięwzięciu odegrał śląski działacz sportowy Alojzy Budniok, który wspólnie z Teofilem Paczyńskim, komisarzem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Hajdukach/Bismarkhucie, postanowili działać.

Zebranie Założycielskie

22 lutego 1920 roku odbyło się ważne zebranie, na którym pojawił się Bernard Skop, reprezentujący Hajduki/Bismarkhutę. Następnie, 3 kwietnia 1920 roku, odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne, na którym obecni byli między innymi bracia Bartoszkowie, Augustyn i Bernard Skopowie oraz August Kiołbasa. Wtedy to ustalono datę zebrania konstytucyjnego na 20 kwietnia 1920.

W tym dniu, w Miejskim Domu Kultury w Chorzowie Batorym, odbyło się historyczne zebranie, na którym czterdzieści osób zadecydowało o powołaniu nowego klubu. W skład zarządu weszło dziewięć osób, w tym Paweł Koppa jako pierwszy prezes klubu.

Wpływ na Lokalną Społeczność

Powstanie klubu miało ogromne znaczenie nie tylko sportowe, ale i społeczno-polityczne. W czasach, gdy na Śląsku trwała walka o „rząd dusz” i zbliżał się plebiscyt decydujący o przynależności państwowej regionu, klub stał się symbolem polskości i jedności narodowej. Mecze organizowane przez klub były nie tylko sportowym wydarzeniem, ale i manifestacją polskości.

Fanowska Strona – Żywa Historia Klubu

Dziś, będąc na fanowskiej stronie Ruchu Chorzów, jesteś częścią tej bogatej historii. Strona ta jest hołdem dla tradycji, pasji i ducha walki, który od ponad wieku tli się w sercach kibiców Ruchu. Tutaj możesz śledzić bieżące wydarzenia, poznać historię klubu, zaangażować się w życie społeczności kibicowskiej i przyczynić się do pisania kolejnych rozdziałów tej niezwykłej opowieści.